Čisté "letadlo" prostě bere peníze od nově příchozích (těch je v každý okamžik výrazná většina) a bez skrupulí je přímo dává menšině těch, kdo přišli dřív.

"Letadlo" v prvním stupni kamufláže maskuje vklad nově příchozího nezdůvodnitelně vysokým vstupním poplatkem za administrativu, horentním poplatkem za podprůměrné školení, či prodejem nějakého "takyproduktu" za přemrštěnou cenu. Často se setkáváme s různými "zázračnými" produkty či slevovými kartami za cenu, která se průměrnému člověku slevami nemůže vrátit. Peníze těm, kdo přišli dříve, se vyplácí formou provize ze prodej tohoto "produktu". Typickým znakem těchto systémů je, že nově příchozímu sdělí vše o tom, jak získávat nové dealery, a skoro nic o prodávaných produktech.

Ve druhém stupni kamufláže již systém pracuje s reálným zbožím a pomocí nekalých praktik typu "front end inventory loading" (volně přeloženo: "cpaní zásob nově příchozím") vytváří pseudoobrat nekrytý spotřebou. Nově příchozí za svůj vstupní vklad získá zboží, které má svoji reálnou hodnotu, ale v množství, které není schopen ani spotřebovat, ani prodat. Zatímco většina nově příchozích končí tím, že prodává - s vidinou astronomických zisků získané - zásoby hluboko pod nákupní cenou, pobírají špičky pyramidy tučné provize z docíleného "obratu".

Třetím stupněm kamufláže jsou systémy, v nichž se investuje do fungujícího byznysu, který však nově příchozímu nenese, pokud nesežene další investory. Typicky jde o systém MLM, v němž se prodává reálné zboží. Provizní řád takového MLM je ale takový, že člověk se topí v červených číslech tak dlouho, dokud se mu nepodaří sehnat pod sebe určitý počet lidí, kteří také “investují”. Peníze, které spotřebitel zaplatí v ceně zboží za jeho práci, si přivlastňují ti nahoře a jemu nezbude ani na pokrytí provozních nákladů. Navíc nebývá okrádán ten poslední v řetězci, ale ten předposlední a ještě několik lidí nad ním, tedy ti kteří zatoužili po astronomických ziscích těch skvělých pánů na špici. (Interně označujeme - s narážkou na obrázek ze známé dětské knížky - provizní řády takových systémů jako provizní řády typu "buřt na dlouhé tyči".)

Tím nejzásadnějším, co ovlivňuje, zda je pyramidální systém seriozní obchodní strukturou, anebo zda jde o nekalou pyramidu ("letadlo") je způsob, jakým se v systému rozdělují hodnoty - povětšinou tedy provizní řád. Příklad zjednodušené analýzy jednoho takového provizního řádu je uveden na této stránce. V uvedeném příkladu sledujeme totožné jedince - jediné čím se liší je doba strávená v systému. Jsou totožní - za jednotku času proto odvedou totožnou práci a od seriozního systému přirozeně očekáváme - velmi zjednodušeně řečeno - že i jejich příjem za jednotku času bude alespoň podobný. V uvedeném systému tomu tak rozhodně není. Z 9.841 "sponzorů" jich 9.477 - tj. 96,3 % prodělává proto, aby 40 (tj. cca 0,5%!!) "totožnějších" (podle vzoru "rovnějších") jedinců mohlo královsky vydělat. [19.683 prodejců v dolním patře představuje poněkud jinou část příběhu (nepobírají žádné "meziprovize"). Pokud by nemuseli zaplatit vstupní poplatek za právo získávat nové účastníky, pokud by neinvestovali do získávání nových účastníků a pokud by jejich provize zaplatila jejich práci při prodeji, pak by pro ně systém byl v pořádku.]
V příkladu pracujeme z důvodu zjednodušení s matematickou pyramidou 3-tího řádu (každý získal 3 nové účastníky). Kdybychom pracovali s matematickou pyramidou 5-tého řádu, kterou protagonisté MLM často prezentují jako ideální model, dospěli bychom k ještě výrazně horšímu rozdělení peněz než v našem modelu. Skutečný systém identických jedinců se vyvíjí podle podstatně složitějších modelů než je matematická pyramida. Tyto modely používáme v dalších stupních analýzy.

 

 

Informace obsažené v tomto dokumentu, jakož i forma jejich prezentace jsou - s výjimkou informací a spojení informací obecně známých - nehmotným majetkem společníků sdružení Global marketing servis, Wassermannova 923, Praha 5 či jiných výslovně uvedených vlastníků a podléhají tomu odpovídajícímu ochrannému režimu podle ustanovení příslušných zákonů. Příjemce těchto informací není oprávněn bez zvláštního písemného povolení tyto informace šířit, ani je využívat ve prospěch třetí osoby anebo jen ve svůj prospěch v rámci či ve spojení s podnikatelskou činností. Příjemce těchto informací je oprávněn využít je ke svému prospěchu anebo k prospěchu třetí osoby pouze, pokud je použije jen pro posouzení jemu nebo třetí osobě nabízeného obchodnímu vztahu a v případě prospěchu třetí osoby pouze, pokud to učiní bezúplatně. Jednání v rozporu s těmito ustanoveními je porušením autorských práv se všemi tomu odpovídajícími právními následky.
Systém MSM/DSM® (multistrukturální / duálně strukturovaný marketing) je majetkem společníků sdružení Global marketing servis.


Zpět na stránky Ggs


Upraveno: 7.2.2000